גנבי חנויות (Shoplifter) קווים לדמותם
הקדמה

עבור קמעונאים רבים, גניבה מחנויות היא תופעה מוכרת שמביאה להפסדים כלכליים ניכרים.

ישנן סיבות רבות לגנבה מחנויות, החל מריגוש ומניעים פסיכולוגיים ועד לצורך קיומי. אז מיהם גנבי חנויות ומהם קווים לדמותם?

איך נראים גנבי חנויות?

גנבי חנויות נראים כמו כולם. הרצון לגנוב אינו ספציפי לגיל, מגדר, גזע או מצב סוציו-אקונומי, כך שהצמדות לפרופיל מסוים חסרת תועלת ומטעה. לכן, על מנת לזהות את הגנבים הפוטנציאליים, חשוב להכיר את דפוסי ההתנהגות המרכזיים שיכולים להצביע על גנבה.

זיהוי דפוסי התנהגות

דפוס התנהגות הוא דרך פעולה חוזרת של יחיד או קבוצה במצב נתון. מדובר בפעולות הניתנות לזיהוי על סמך ההתנהגויות בעבר. על מנת לזהות גנבים פוטנציאליים, עליכם להבין ולהבדיל בין דפוסי קניות שונים בחנות.

לדוגמה, בעת קניות, רוב המכריע של הלקוחות יתרכזו בסחורה הנמצאת באיזור מסוים. הם יחפשו פריט מסוים, ויקדישו תשומת לב למחיר המוצג. בתום הבחירה הם יוצאים מהאזור ועוברים לאזור אחר בחנות כדי להמשיך בקניות. כאשר לקוח חורג מדפוס זה ולמשל, מעביר סחורה ממחלקות שונות לאזור מרוחק בחנות הדבר עשוי להעיד על סגנון קניות ייחודי, או להוות רמז להתנהגות לא ישרה.

כוח ההתבוננות

כוח ההתבוננות הוא קריטי למניעת גנבות. פיתוח שיטות התבוננות אפקטיביות מצריך תרגול קפדני ויכולת להבין, לפרש, לסווג ולבצע רציונליזציה של המידע שאספתם. 

באופן כללי, ישנם ארבעה קריטריונים בסיסיים שעליכם להשתמש בהם בעת קבלת ההחלטה להמשך מעקב:

  • התנהגות שעלולה להצביע על גניבה אפשרית כגון עצבנות, התעלמות מפרטי הסחורה, ניסיון להתמקם במקום נסתר מעיני המצלמות, תנועות חשודות וכד'.
  • אינדיקטורים – פיסות מידע גלויות ורלוונטיות המצביעות על גנבה כגון: ברקודים שנקרעו או הוסרו, קופסאות ריקות ללא תכולה, כמויות גדולות של סחורה שאינה במקום, קולבים ריקים שנמצאו חבויים בין הבגדים וכד'. עצם הימצאותו של אינדיקטור אינו מהווה סימן מובהק לגנבה, אלא דגל אדום שמעודד לתחקר את הנושא.
  • אמצעים – כלים שבאמצעותם ניתן לגנוב כגון: תיקים גדולים ותיקי גב, בגדי אוברסייז, כלים שיכולים להוריד תגי אבטחה, סכינים, מספריים, מגנטים וכד'. עצם נוכחותם של אמצעים אלו לא הופכת את האדם לגנב, אך יחד עם זאת ראוי להקדיש כאן תשומת לב נוספת.
  • הזדמנות – נסיבות שמקלות על ביצוע הגנבה כגון: דלתות פתוחות של המחסן, ארונות לא נעולים, אזורים ללא השגחה וכד'.


אין כמובן אפשרות לצפות מראש כל מצב, אבל חשוב להכיר את הסימנים המזהים של גנבי חנויות ולצמצם הזדמנויות לגניבה קמעונאית. לשם כך, מומלץ להיעזר באנשי מקצוע בתחום.

קראו גם: קב״ט במיקור חוץ

אל תתמודדו לבד עם סוגיית גנבי חנויות. פנו אל קרת המתמחה באבטחה פיסית של עסקים קמעונאים ותאפשרו לנו לספק לכם את כל הכלים הנחוצים להתמודדות עם תופעה זו. קבלו החלטה חכמה וצרו קשר!

כתבה זו מוגשת אליכם על ידי צוות קרת –החברה המובילה בישראל למניעת אובדן עסקי

הירשמו לדיוורי התוכן של קרת וקבלו מדי חודש דיוור מגזין על המגמות והחידושים בתחום מניעת האובדן העסקי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *