מניעת
הונאות ומעילות

הגנו על העסק שלכם היום, כדי למנוע הפסדים ולהגדיל את שורת הרווח

היקף המעילות וההונאות בישראל מגיע לכ-9 מיליארד ש"ח בשנה

בין אם הארגון שלנו קטן או גדול הפגיעה מורגשת על אחת כמה וכמה, מכיוון שהיא מגיעה מתוך העסק. מרבית מקרי ההונאות והמעילות נגרמות מצד עובדים בחברה, והנתונים הללו מבהירים דבר אחד: אמצעי הבטיחות כנגד הונאות ומעילות צריכים להיות בראש סדר העדיפויות.

בעבר, חקירות ההונאה התרחשו רק לאחר המעשה. אולם כיום , אפשר "לחזות" ואף למנוע הונאות ומעילות שונות בארגון/עסק/תאגיד לפני שהן קורות בכלל. בסיס הפתרון אגור בתוכניות יסודיות למניעת הנזק, אשר מעניקות שקט נפשי. 

מניעת-הונאות-ומעילות-

מה ההבדל בין הונאה למעילה?

הונאה: מוגדרת כהולכת שולל. ניצול תמימותו של אחד או יותר מעובדי הארגון, ולצד יצירת מצג שווא שהפעולה המוצעת תביא רווח והצלחה לארגון בו היא מבוצעת, או שהיא חלק "שגרתי" ונדרש בפעילות השוטפת של הארגון. לדוגמה: הצעה משכנעת וערמומית לבכיר בחברה, שלרוב תתרום לאינטרסים של המציע, יותר מאשר לעסק עצמו. 


מעילה: שימוש בסמכות ובגישה למשאבים של החברה, כדי לגרוף רווח אישי במרמה. מעילה היא גניבה של ממש, והפרת אמון חמורה בין העובד  לבין הארגון בו הוא עובד. לדוגמה: מנהלת חשבונות שמנפיקה צ'קים של החברה לפקודת הבת שלה, אותה היא דאגה לרשום מראש כ"ספקית" של כיבוד. אך כמובן שהכיבוד מעולם לא הוזמן או התקבל, והבת היא רק אמצעי להזרמת כספים מחשבון החברה לחשבונה האישי של העובדת. 

למה לבחור בקרת?

מזה יותר מ־25 שנה, קרת מידע ושירותים בע"מ מספקת ביטחון ושקט נפשי למנהלים בכירים בארגונים ובחברות הגדולות בישראל. הודות לניסיון הרב שלנו בתחום, ולאנשי המקצוע המומחים שלנו – אנו מאפשרים לעסקים לשגשג,  ולהימנע ממקרי הונאה ומעילה.

כיצד אפשר להגן על העסק?

כאמור, שירותי מניעת הונאות ומעילות הם חיוניים לכל עסק. בנוסף, ישנם כמה צעדים שיאפשרו לכם כבעלי עסקים להתמודד ולהגן על הארגון באופן עצמאי ולמזער  את הנזקים. להלן מספר דרכי התמודדות שכדאי ליישם בעסק שלכם עוד היום: 

  • בקרה מדגמית של מצלמות אבטחה– כדי למנוע גניבת ציוד פנימי ע”י גורם חיצוני/עובד חברה, נעדיף להשתמש במערך אבטחה מקיף שפועל בצורה יסודית כמה שניתן. כלומר, מצלמות אבטחה במעגל סגור. במהלך הצבתן, וודאו שכל האזורים החשובים, המועדים לגניבות “מכוסים” (וגם אלו שלא, כמובן).

  • בדקו את המלאי באופן יומיומי – בימינו, כמעט כל ארגון מתמודד עם גניבת ציוד. השלב הראשון הוא זיהוי הבעיה, והדרך היעילה ביותר היא בדיקת מלאי יומית, תוך כדי השוואה לנתוני המכירות. כך, נוכל לדעת האם קיים מחסור חריג, ולטפל בבעיות הנקודתיות בהתאם.

  • בדיקה יומית להכנסות – במקרה בו עולה חשד לגניבת הכנסות ישירות ניתן להתמודד עם הסוגייה ברמת הקופה. הקופות הרושמות מתעדות הכול, לכן רצוי לנצל זאת – ולהשוות את ההכנסות היומיות שתועדו לכסף הזמין בקופה. במידה ומצאתם הפרש או/ו חוסרים תוכלו לאשש את החשד.

  • שכרו “לקוח סמוי” – לרוב, מאחורי גניבת כסף וזיוף הכנסות עומדים מנהלים בחברה וקופאים. אם אנו חושדים באחד מהעובדים שלנו, נוכל לשכור “לקוח סמוי” – אדם שיבצע רכישה רגילה לכל דבר, אך “על הדרך” ישקיף על התנהלות העובד, ויחפש סממנים מחשידים/מפלילים.

  • שימוש במערכות ביומטריות – הונאה נוספת שמבצעים מנהלים/עובדים בארגונים היא "זיוף נוכחות". כלומר, הצגת שעות נוכחות מפוברקות בעבודה, כאשר שעות העבודה בפועל נמוכות בהרבה. הדרך הטובה ביותר להתמודד עם בעיה מסוג זה היא באמצעות מערכות חכמות לאימות כניסות, יציאות ונוכחות עובדים. בשנים האחרונות, המערכות הביומטריות הוכיחו עצמן כיעילות במיוחד בתחום זה. המערכות המסוגלת לאמת כניסת עובד, הן באמצעות כרטיס מגנטי, והן באמצעות זיהוי פנים או טביעת אצבע. ובכל מקרה, ההזדהות חייבת להיעשות בכניסה וביציאה מהחנות/המרכז הלוגיסטי, ולעולם לא מרחוק.

 

אנו בחברת קרת מתחייבים לעשות הכל למען השקט הנפשי שלכם. התוצאות בשטח מדברות בעד עצמן, ובמשך 25 שנים המשכנו באותה מסורת עבודה מקצועית, שתמיד הובילה אותנו להצלחה. שיטה מנצחת לא מחליפים – ובזכותה, לקוחותינו נשארים עמנו שנים רבות. 

לקבלת ייעוץ והצעה מלאו את הפרטים שלכם ונדאג לחזור אליכם בהקדם: